Ortopedia
Leczenie ortopedyczne w przychodni weterynaryjnej Omniwet Tabacki w Orzeszu
Ortopedia weterynaryjna to dziedzina medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego zwierząt. Odgrywa więc istotną rolę w poprawianiu jakości życia naszych pupili, zwłaszcza tych cierpiących z powodu przewlekłych chorób stawów lub urazów.
Dzięki postępowi w ortopedii weterynaryjnej coraz więcej zwierząt może odzyskać sprawność i cieszyć się aktywnym życiem. Specjaliści z naszej przychodni weterynaryjnej mają zaawansowaną wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz biomechaniki zwierząt, co pozwala im skutecznie diagnozować i leczyć różnorodne schorzenia ortopedyczne.
W przychodni weterynaryjnej Omniwet Tabacki w Orzeszu kładziemy szczególny nacisk na profilaktykę schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Przede wszystkim zwracamy uwagę na suplementację zwierząt rosnących, zwierząt ras dużych oraz olbrzymich. Zalecamy kontrolę masy ciała pupila, a także wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą zminimalizować ryzyko schorzeń ortopedycznych. Uczulamy na regularne kontrole weterynaryjne oraz diagnostykę ras, u których występują predyspozycje do schorzeń ortopedycznych, by móc wcześnie wykryć problem oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Kiedy zwierzęciu potrzebna jest konsultacja ortopedyczna?
Warto wybrać się z naszym pupilem do przychodni weterynaryjnej, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące problemy ortopedyczne lub jeśli istnieje podejrzenie urazu, bądź też choroby stawów lub kości. Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać na konieczność wizyty u ortopedy weterynaryjnego:
- Jeśli obserwujesz u swojego pupila chwiejny chód, trudności w poruszaniu się, sztywność stawów, jęki lub zgrzytanie zębami może to sugerować problem ortopedyczny.
- Jeśli zwierzę zaczyna chodzić inaczej niż zazwyczaj, na przykład unika obciążania jednej kończyny, kuleje lub łamie kończyny w dziwny sposób, może to wskazywać na uraz lub dysfunkcję stawów.
- Jeśli zwierzę staje się mniej aktywne, unika ruchu lub trudniej mu wykonywać codzienne czynności, takie jak wspinanie się po schodach, może to być spowodowane problemami ortopedycznymi.
- Widoczne obrzęki, zaczerwienienia lub inne nieprawidłowości w okolicy stawów lub kości mogą wskazywać na stan zapalny, uraz lub inne problemy ortopedyczne.
- Niepokój, drażliwość lub zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wynikiem doświadczania bólu lub dyskomfortu związanego z problemem ortopedycznym.
Jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów u swojego zwierzęcia, szybko skonsultuj się z przychodnią weterynaryjną w Orzeszu. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i rozpoczęty odpowiedni plan leczenia, tym większe szanse na poprawę stanu zdrowia i komfortu zwierzęcia.
Jak wygląda konsultacja ortopedyczna w przychodni weterynaryjnej Omniwet Tabacki?
Często już sam wywiad z opiekunem zwierzęcia oraz obserwacja pacjenta w pozycji stojącej i w ruchu może bardzo pomóc w prawidłowym rozpoznaniu schorzenia. Lekarz weterynarii zbiera informacje na temat historii choroby, objawów, ewentualnych urazów, przebytej terapii oraz ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Pomocne może okazać się również zabranie ze sobą nagranego filmu, na którym udało się uwiecznić problemy z ruchem lub kulawiznę pupila.
Konsultacja ortopedyczna w przychodni weterynaryjnej polega również na badaniu palpacyjnym, czyli dotykaniu i uciskaniu różnych części ciała pacjenta, aby zlokalizować ewentualne obszary bólu lub obrzęku. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie sedacji, aby dokładniej zbadać obszary problemowe, zwłaszcza jeśli zwierzę jest niespokojne lub doświadcza bólu.
W przypadku podejrzenia złamania, zwichnięcia, dysplazji stawów lub innych problemów ortopedycznych, może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich, aby dokładnie zobaczyć struktury kostne i stawowe oraz potwierdzić diagnozę. Do badań typu RTG stawu kolanowego lub stawu łokciowego zwierzę musi zostać poddane sedacji – pod wpływem środków uspokajających jego mięśnie rozluźniają się. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie przeprowadzić wiarygodną diagnostykę RTG.
Na podstawie zebranych danych i diagnozy lekarz weterynarii opracowuje spersonalizowany plan leczenia, który może obejmować terapię farmakologiczną, fizykoterapię, chirurgię ortopedyczną, rehabilitację lub zmiany w stylu życia zwierzęcia. Konsultacja ortopedyczna zwierzęcia jest więc kluczowym krokiem w diagnozowaniu i leczeniu problemów ortopedycznych. Dzięki kompleksowemu podejściu lekarzy z naszej przychodni weterynaryjnej w Orzeszu możliwe jest skuteczne poprawienie stanu zdrowia i komfortu zwierzęcia.
Odwiedzają nas pacjenci z takich miejscowości jak: Orzesze, Mikołów, Ornontowice, Łaziska, Wyry, Gostyń, Czerwionka, Leszczyny, Bełk, Palowice, Stanowice i wiele innych na Śląsku i poza jego granicami.