Dermatologia

Dermatologia

Zadbaj o swojego pupila i skorzystaj z diagnostyki dermatologicznej w Omniwet Tabacki!

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z powodu różnych dolegliwości. Lekarze weterynarii z Omniwet Tabacki specjalizują się w dermatologii zwierząt. Do ich zadań należy więc diagnozowanie i leczenie różnych schorzeń skórnych u zwierząt domowych, hodowlanych i gospodarskich. Może ono obejmować stosowanie leków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwpasożytniczych, leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, a także terapię dietetyczną i suplementy.

Zespół pracujący w przychodni weterynaryjnej Omniwet Tabacki doskonale zdaje sobie sprawę jak ważnym aspektem dermatologii weterynaryjnej jest również edukacja właścicieli zwierząt na temat właściwej pielęgnacji skóry i sposobów zapobiegania różnym problemom dermatologicznym.

 

Kiedy warto zgłosić się ze zwierzakiem do dermatologa?

Skóra jest największym narządem ciała, tym samym może być obciążona wieloma schorzeniami. Najczęstszymi problemami, z jakimi zgłaszają się do naszej przychodni weterynaryjnej w Orzeszu właściciele zwierząt są:

  • uporczywe swędzenie: Jeśli zwierzę stale drapie się, obgryza lub ociera o meble może to być oznaką alergii, infekcji skórnej lub innych schorzeń dermatologicznych.

 

  • łysienie lub wypadanie sierści: Nietypowe łysienie, plamy łysienia lub wypadanie sierści mogą być objawem różnych problemów skórnych, takich jak łupież, grzybica, infekcje bakteryjne lub autoimmunologiczne choroby skóry.

 

  • obecność guzków, zgrubień lub zmian skórnych: Mogą one świadczyć o nowotworze skóry, lub innych poważnych chorobach.

 

  • nietypowy wygląd skóry lub uszu: Zmiany w kolorze skóry, jej teksturze lub wyglądzie uszu mogą być objawem infekcji skórnej, pasożytów skórnych lub innych problemów.

 

  • zmiany w paznokciach: Zmiany w kształcie, kolorze lub strukturze paznokci mogą być związane z chorobami skóry lub innymi problemami zdrowotnymi.

 

  • chroniczne infekcje ucha: Częste drapanie ucha, wydzielina z ucha lub inne objawy mogą wskazywać nie tylko na infekcję ucha, ale również alergię lub inną chorobę dermatologiczną.

 

  • reakcje alergiczne: Zwierzęta mogą być uczulone na różne substancje, takie jak pokarm, pyłki, roztocza, substancje chemiczne itp., czego objawem jest świąd, rumień, krostki czy grudki ropne na skórze, zaczerwienienie spojówek, etc.

 

  • szeroko pojęte problemy endokrynologiczne i internistyczne – w ich następstwie mogą pojawiać się kłopoty dermatologiczne.

 

 

Odwiedź przychodnię weterynaryjną Omniwet Tabacki w Orzeszu i zbadaj swojego zwierzaka pod kątem chorób dermatologicznych

 

Badania w dermatologii weterynaryjnej są niezwykle istotne. Wykorzystuje się je w celu postawienia trafnej diagnozy już na pierwszej wizycie. Oto kilka typowych metod diagnostycznych stosowanych w weterynarii:

  • Zeskrobiny powierzchowne i głębokie – badanie polega na pobraniu próbki naskórka lub skóry głębszej do analizy pod mikroskopem za pomocą specjalnego narzędzia. Pozwala to na identyfikację infekcji grzybiczych, bakteryjnych lub pasożytniczych oraz ocenę stanu skóry czy też obecności komórek nowotworowych.

 

  • Testy wyczesywania - w przypadku podejrzenia obecności pasożytów skórnych, takich jak pchły, kleszcze lub roztocza wykorzystuje się je do zbierania próbek materiału z sierści zwierzęcia. Następnie te próbki są analizowane pod mikroskopem w celu identyfikacji pasożytów.

 

  • Scotch testy (przylepcowe) - jest to metoda zbierania próbek zanieczyszczeń skórnych, takich jak grzyby, bakterie, alergeny lub inne substancje drażniące. Polega na przyklejeniu taśmy klejącej do określonej części ciała zwierzęcia, a następnie usunięciu jej w celu pobrania próbki zanieczyszczeń, która następnie jest analizowana pod mikroskopem lub za pomocą innych technik laboratoryjnych.

 

  • Badania cytologiczne - polegają na analizie mikroskopowej komórek pobranych ze skóry, uszu, czy innych obszarów ciała. Pozwalają one na identyfikację patogenów, zapalenia, alergii, czy innych zmian komórkowych.

 

Wykonanie tych badań na pierwszej wizycie w przychodni weterynaryjnej Omniwet Tabacki pozwala lekarzowi weterynarii na szybsze i dokładniejsze postawienie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia zwierzęcia.

Pierwszą i najważniejszą częścią wizyty dermatologicznej jest wywiad z właścicielem, czyli zebranie niezbędnych do postawienia diagnozy danych. Jeśli zwierzę jest w trakcie leczenia lub było już poddawane terapii, bardzo pomocne jest dostarczenie wypisów leczenia oraz informacji, jakie leki zostały zastosowane oraz jakie wykonano badania. To nie tylko ułatwia diagnostykę, ale również skraca jej czas.

Gdy mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi lub złożonymi przypadkami dodatkowe badania, takie jak badania krwi, specjalistyczne panele alergiczne, posiewy bakteryjne i mykologiczne, a także badania cytologiczne i histopatologiczne mogą być niezbędne do zrozumienia przyczyny problemu skórnego u zwierzęcia i ustalenia odpowiedniego leczenia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne leczenie różnych chorób skórnych, co przyczynia się do poprawy jakości życia i komfortu zwierząt.

 

Odwiedzają nas pacjenci z takich miejscowości jak: Orzesze, Mikołów, Ornontowice, Łaziska, Wyry, Gostyń, Czerwionka, Leszczyny, Bełk, Palowice, Stanowice i wiele innych na Śląsku i poza jego granicami.

logo

Skontaktuj się z nami.

Adres:
ul. Świętego Wawrzyńca 12A
43-180 Orzesze

Telefon:
604 246 861
32 22 15 669

Godziny otwarcia przychodni:
pon-pt. 8:00-20:00
sob. 9:00-14:00

instagram google facebook