Kardiologia
W Omniwet Tabacki w Orzeszu zadbamy o serce Twojego pupila!
Kardiologia weterynaryjna jest dziedziną medycyny weterynaryjnej zajmującą się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób serca oraz układu krążenia u zwierząt. W ramach praktyki kardiologii weterynaryjnej w przychodni Omniwet Tabacki w Orzeszu nasi specjaliści wykonują różnorodne badania diagnostyczne w celu zapewnienia jak najlepszej opieki zdrowotnej zwierzętom dotkniętym chorobami serca oraz poprawy ich jakość życia.
Do podstawowego badania należy osłuchiwanie serca. Czynność ta jest wykonywana w gabinecie lekarza weterynarii podczas rutynowych wizyt, szczepień, ale także przed planowanym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym. Regularne osłuchiwanie zwierząt zwiększa szanse na wykrycie zaburzeń ze strony układu krążeniowego, a co za tym idzie pozwala na szybsze podjęcie dalszych kroków diagnostycznych i wprowadzenie leczenia.
Badaniem szczegółowym jest echokardiografia serca, potocznie nazywana echem serca. Jest to nieinwazyjna i niebolesna metoda oceny pracy i budowy tego narządu przy pomocy aparatu USG. Do badania zwierzęcia nie trzeba usypiać, powinno ono być ułożone w pozycji stojącej lub leżącej. Wskazaniem do wykonania tego badania jest planowany zabieg w znieczuleniu ogólnym. Kontrolne echo serca warto wykonać w przychodni weterynaryjnej Omniwet Tabacki u każdego zwierzęcia, u którego pojawią się nieprawidłowości podczas osłuchiwania. Natomiast u ras z predyspozycjami do występowania wad wrodzonych jeszcze w okresie szczenięcym/ kocięcym.
Kiedy zwierzę potrzebuje pomocy kardiologa?
Niewydolność serca u zwierząt może objawiać się na różne sposoby, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Istnieje jednak kilka sygnałów, które mogą sugerować, że zwierzę wymaga konsultacji u kardiologa weterynaryjnego.
- Jeśli zauważysz zmiany w zachowaniu swojego zwierzęcia, takie jak zmęczenie, senność czy ospałość, niechęć do ruchu czy zabawy to mogą to być objawy wskazujące na problemy sercowe.
- Jeśli zwierzę ma trudności z oddychaniem – oddech jest szybki, pojawia się duszność, kaszel, szczególnie po wysiłku, może to wskazywać na problemy z sercem.
- Niektóre choroby serca mogą powodować kaszel, zwłaszcza w nocy lub nad ranem podczas głębokiego snu lub podczas wysiłku.
- Jeśli zauważysz, że błony śluzowe lub skóra zwierzęcia nabierają niebieskiego lub fioletowego odcienia (sinica), może to oznaczać problem z niedotlenieniem spowodowanym problemami sercowymi.
- Nieregularny rytm serca, szybkie tętno lub inne zmiany w tętnie, omdlenia czy utrata świadomości mogą być sygnałem problemów sercowych.
- Jeśli obserwujesz u swojego zwierzęcia utratę apetytu, a w raz z nią zaczyna ono chudnąć to mogą to być objawy chorób serca.
- Zimne uszy lub kończyny mogą wskazywać na zwężenie naczyń krwionośnych w obwodowych częściach ciała.
- Jeśli w wywiadzie istnieje obciążenie genetyczne chorobami serca, zwłaszcza w przypadku gdy dana rasa ma predyspozycje do konkretnych schorzeń sercowych, warto regularnie monitorować serce zwierzęcia i konsultować się z kardiologiem weterynaryjnym.
- Niewydolność serca może prowadzić do zatrzymywania płynów w organizmie, co może manifestować się obrzękami, szczególnie w okolicach brzucha (wodobrzusze), kończyn czy obrzękami w okolicach narządów wewnętrznych.
Jeżeli u swojego zwierzęcia zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z przychodnią weterynaryjną w Orzeszu. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnozę i zaplanują odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są poważne, pilna wizyta u kardiologa weterynaryjnego jest konieczna. Wczesna diagnoza i leczenie niewydolności serca mogą poprawić prognozę i jakość życia zwierzęcia.