Pasożyty zewnętrzne- pchły

Pasożyty zewnętrzne- pchły

Pchły, to nadal dość powszechnie występujące w naszym środowisku pasożyty. Przyjęło się, że głównie narażone na ich atak są koty swobodnie biegające na dworze, ale to może być złudne!
Na kontakt z pchłami narażone są wszystkie zwierzęta, zarówno te wychodzące, jak i przebywające tylko w domach.

Zadbaj o profilaktykę przeciwpchelną swojego pupila, później może być bardzo ciężko wyeliminować tego pasożyta.

Te bezskrzydłe owady odżywiające się krwią występują u wielu gatunków ssaków i ptaków. Są licznymi pasożytami psów i kotów szczególnie w miejscach, w których przebywa wiele zwierząt. Dorosłe osobniki przebywają na żywicielu, a postacie rozwojowe – jaja, larwy i poczwarki znajdują się w otoczeniu (szczeliny podłóg, wykładziny i dywany) – i to one są tak naprawdę najtrudniejsze do zlikwidowania.

Jak rozpoznać, że nasz zwierzak ma pchły?

Głownymi objawami zapchlenia, najczęściej obserwowanymi przez właściciela, jest intensywny świąd i wydrapywanie się. Czasem może być to zjawisko napadowe, w chwilach, kiedy swędzenie jest wyjątkowo uporczywe. Zwierzę może również charakterystycznie iskać swoją sierść i skórę, próbując samodzielnie pozbyć się pasożyta. Konsekwencje takiego działania są różne, w przypadku procesu przewlekłego zwierzę może uszkodzić sobie skórę, a do tego dołączą się wtórne powikłania, a w przypadku uczuleń czy reakcji nadwrażliwości, może rozwinąć się pełna reakcja alergiczna i zapalna. Każda taka sytuacja wymaga już kompleksowego, przyczynowego i objawowego leczenia. Należy również pamiętać, że silna inwazja pcheł może nawet doprowadzić do anemii, a sam ten pasożyt jest żywicielem pośrednim tasiemca, którego też niestety może sprezentować naszemu pupilowi.
Jeśli mamy podejrzenie, że nasze zwierzę padło ofiarą krwiożerczych pcheł, zalecane jest udanie się do lekarza weterynarii.
Lekarz dokona oględzin zwierzęcia i jego skóry, przeprowadzi wywiad i w razie potrzeby wykona badania dodatkowe.
Najważniejsze jest dobranie odpowiednich leków, skutecznie działających na dorosłe postaci oraz diagnozowanie i leczenie ewentualnych powikłań wtórnych.
Najczęściej stosowane są preaparaty w postaci tabletek, płynu do wylewania na skórę – tzw. "spot on", ewentualnie obroże.
Specjalista zwróci również uwagę na bardzo istotny aspekt zwalczenia larw i poczwarek w środowisku, gdyż to one są bardzo często przyczyną nawrotów choroby.
Ważne jest, aby nigdy nie podawać kotom leków przeznaczonych dla psów – niektóre z nich mogę być dla nich silnie toksyczne. W tego typu preparaty najlepiej zaopatrzyć się u swojego lekarza weterynarii żeby nie zaszkodzić swojemu mruczkowi.

Pchły w środowisku są nadal powszechne i występują niezależnie od pory roku.
Jak więc można zapobiegać temu problemowi?

Zawsze warto zadbać o profilaktykę. Dlatego zalecamy całoroczne, regularne stosowanie preparatów przeciwpasożytniczych, które umożliwiają ochronę zwierzęcia, a tym samym także i nas.

logo

Skontaktuj się z nami.

Adres:
ul. Świętego Wawrzyńca 12A
43-180 Orzesze

Telefon:
604 246 861
32 22 15 669

Godziny otwarcia przychodni:
pon-pt. 8:00-20:00
sob. 9:00-14:00

instagram google facebook