Nowe zwierzę w domu i pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym

Nowe zwierzę w domu i pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym

Jeśli zostałeś właśnie opiekunem kota, psa, królika, świnki morskiej czy innego gryzonia -ten artykuł jest dla Ciebie. Ważne, szczególnie gdy jeszcze nie mamy doświadczenia w pielęgnacji i opiece nad naszym zwierzakiem, zasięgnąć porady specjalisy w klinice weterynarii.

Opowiemy w nim dlaczego taka wizyta jest ważna, jak się do niej przygotować i co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę w gabinecie weterynaryjnym.
Zanim przyprowadzisz do domu nowe zwierzę - upewnij się, że Twoja wyprawka jest kompletna.


Wyprawka dla nowego zwierzęcia powinna zawierać:


● dobry jakościowo pokarm przeznaczony dla zwierzęcia na danym etapie rozwoju,
● smycz, obrożę lub szelki i kaganiec dla psa
● transporter dla kota, królika czy gryzoni
● kuweta ze żwirkiem dla kota i królika
● odpowiednie dla gatunku zabawki
● drapak dla kota
● w przypadku gryzoni czy królika - klatka o odpowiednich wymiarach i podłoże do
klatki pochłaniające wilgoć i zapachy,
● szczotka i grzebień do pielęgnacji sierści, cążki do pazurów
● szczoteczka i pasta do zębów dla psa czy kota
● produkty higieniczne - podkłady chłonne, woreczki na odchody, neutralizatory
zapachów
● miseczki na pokarm i wodę, poidła,
● legowiska, kocyki
dla gryzoni kryjówki w postaci domków czy tuneli


Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u weterynarza?


Jeśli widzisz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego pupila bądź nie jesteś pewny co do stanu zdrowia zwierzęcia - zgłoś się niezwłocznie. Jeśli posiadasz już inne zwierzęta w domu - zgłoś się zanim zwierzęta zapoznają się ze sobą - dzięki temu zapobiegniesz ewentualnemu przeniesieniu chorób. Natomiast jeśli zwierzę nie wykazuje objawów chorobowych - pierwsza wizyta powinna odbyć się w pierwszym tygodniu po adopcji zwierzęcia.


Jak przygotować się do pierwszej wizyty?


Przede wszystkim najpierw umów wizytę. W naszej przychodni możesz to zrobić telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji Vetineo. Zanotuj, jaki dokładnie pokarm podajesz swojemu pupilowi, jak często i w jakiej ilości. Zabierz ze sobą książeczkę zdrowia pupila jeśli ją masz, pomoże to naszemu lekarzowi wererynarii w prowadzeniu Twojego pupila. W przypadku zwierząt które miały wykonywane w przeszłości badania diagnostyczne czy zabiegi operacyjne - zabierz całą dokumentację weterynaryjną. Jeśli Twoim pupilem jest królik, świnka morska czy inny gryzoń - zmierz dokładnie wymiary klatki,zanotuj jakiego podłoża używasz. Na pierwszą wizytę z królikiem czy gryzoniem wartozabrać próbkę kału z trzech dni do badania - jest to bardzo ważne, gdyż zwierzęta te w pierwszych tygodniach życia najczęściej przebywają w dużych skupiskach, co predysponuje je do chorób pasożytniczych.


Dlaczego pierwsza wizyta z pupilem jest ważna?


Przede wszystkim na takiej wizycie zostanie poddany ocenie ogólny stan zdrowia zwierzęcia. W przypadku podejrzenia choroby, zostaną wykonane odpowiednie badania dodatkowe oraz zostanie ustalony plan leczenia. Lekarz weterynarii podpowie, jak odpowiednio dbać o dany gatunek zwierzęcia, udzieli informacji na temat prawidłowego żywienia i utrzymania. Omówi krok po kroku jak zapobiegać niebezpiecznym dla zwierzęcia chorobom zakaźnym - zostanie ustalony kalendarz szczepień, terminy odrobaczeń oraz zostanie dobrany preparat przeciwko pchłom i kleszczom. Pierwsza wizyta jest również dobrą okazją aby zwierzę mogło oswoić się z nowym otoczeniem i nauczyć się właściwychzachowań w gabinecie czy poczekalni. Podczas wizyty będziesz miał okazję zadać lekarzowi weterynarii nurtujące pytania dotyczące profilaktyki, aby Twój czworonożny przyjaciel mógł cieszyć się długim życiem w zdrowiu.

logo

Skontaktuj się z nami.

Adres:
ul. Świętego Wawrzyńca 12A
43-180 Orzesze

Telefon:
604 246 861
32 22 15 669

Godziny otwarcia przychodni:
pon-pt. 8:00-20:00
sob. 9:00-14:00

instagram google facebook