Mój pies kuleje, mój kot kuleje
Kulawizna jest to stan, w którym zwierzę nierównomiernie rozkłada ciężar ciała na kończyny. Może to być związane z bolesnością jednej z kończyn lub problemem neurologicznym. Koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Kulawizna może dotyczyć młodych zwierząt i wtedy najczęściej jest związana z chorobą wrodzoną na przykład dysplazją stawów biodrowych.
Objawy dysplazji występują głównie u psów ras dużych i olbrzymich, między innymi u owczarków niemieckich, labradorów, golden retrieverów, owczarków kaukaskich. Problem może również dotyczyć ras średnich na przykład border collie, a także kotów. Pierwsze kroki diagnostyczne podejmuje się w 16-20 tygodniu życia zwierzęcia.
Inna przyczyna kulawizny u psów młodych jest młodzieńcze zapalenie kości. Dotyczy również ras dużych i olbrzymich. Przy tej jednostce chorobowej zwracamy uwagę na sposób żywienia i tempo wzrostu pupila.
Psy dorosłe kuleją najczęściej z powodu urazów wynikających z aktywności, w takich przypadkach często diagnozujemy zerwane więzadło krzyżowe w stawie kolanowym lub złamania. Obserwujemy wtedy obrzęk tkanek w miejscu urazu, silną miejscowa bolesność.
Do najbardziej rozległych urazów układu kostnego dochodzi zwykle podczas wypadków komunikacyjnych. Zwykle w takich sytuacjach lekarz weterynarii najpierw skupia się na ratowaniu życia pacjenta, a dopiero po ustabilizowaniu może zająć się diagnostyką układu kostnego.
Psy i koty w starszym wieku.
U psów i kotów w starszym wieku obserwujemy mniejszą chęć do ruchu. Zwierzęta geriatryczne mają problemy ze wstawaniem z legowiska, wtedy opiekunowie tłumaczą to zwykle słowami, że pupil „musi się rozchodzić”. Unikają schodów, skracają spacery, nie wskakują na wysokości, są to objawy choroby zwyrodnieniowej stawów Osteoarthroza. Może dotyczyć jednego lub wielu stawów i kręgosłupa. Jest to choroba nieuleczalna, której terapii polega na poprawie samopoczucia zwierzęcia i utrzymaniu jego mobilności. Weterynaria oferuje bardzo szeroki wachlarz preparatów poprawiających komfort życia zwierzęcia, które musi codziennie mierzyć się z silnym bólem związanym ze zwyrodnieniami. Jest to terapia przewlekła, stosowana przez wiele miesięcy i lat, dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta i możliwości właściciela.
Diagnostyka.
Diagnostyka kulawizn najczęściej odbywa się w sedacji, czyli po podaniu środków uspokajających, rozluźniających mięśnie. Do tego typu badania pacjent musi być unieruchomiony, wtedy możemy mówić o wiarygodnym badaniu RTG. Podczas diagnostyki wykonywane są zdjęcia RTG w różnych projekcjach oraz pozycjach stosownie do badanej części ciała. Na podstawie wykonanego radiogramu stawiamy diagnozę i dobieramy odpowiednią terapię, farmakologiczną lub/i chirurgiczną. Terapia schorzeń układu kostnego, mięśniowego czy nerwowego prawie zawsze musi być wspomagana rehabilitacją.